18. 1001 FESTİVAL AFİŞİ
FESTİVALİ TAKİP ET!

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin Serüveni…

enis_riza Bir hikâyenin ardından,


96 yılında, yaklaşık altı ay boyunca, belgesel sinema üzerine sistemli bir tartışma yürüttük. Hiç aksatmadan her Salı gerçekleşen bu bir aradalık beş kişiyle başladı ve giderek kalabalıklaşan heyecanlı ve tutkulu toplantılara dönüştü. Sonunda, bu süreçte biriktirdiklerimizi paylaşmak ve birbirimize dokunmak için, bir ‘Belgesel Sinemacılar Konferansı’ çağrısı yapma kararıyla noktalandı tartışmalarımız. Konferansla birlikte küçük bir ‘Belgesel Film Günleri’ de düzenleme fikrini konuştuk.


Bu etkinliğin ilgi çekmeyeceğine, birkaç izleyici ile sönük geçeceğine dair itirazlar dile getirildi ama ‘bir kişi için gösterim’ oldu sloganımız. Üç gün sürecekti, oysa yoğun izleyici desteği önce bir haftaya, o süre de yetmeyince, on beş güne uzatmakla yüz yüze bıraktı bizi. ‘Yola Çıkarken’ metniyle 300 Belgesel Sinemacının katıldığı konferans adını ‘Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’ olarak koydu ve her yıl gerçekleştirilmesi kararını onayladı. İmkansızlıklarla, sevgi ve dayanışmayla, hayal gücüyle, inatla, tahayyüllerle, fedakarlıklarla, sayısız arkadaşlarımızın döşediği taşlarla yürünüp gelindi şu günlere.


Her şeyin yoktan varedildiği bir tarih bu. Hatta biraz daha ileri giderek, Belgesel Sinemacılar Birliğinin, Türkiye sinemasında ‘bir yer’ edindiğini ve ülkenin ilk belgesel festivali olan ‘1001’ ile bir kırılma, yeni bir dönem başlattığını ifade etmek hiç de hakikate aykırı olmasa gerek.


Her şey belgesel yapar gibi hayata geçti.


Enis Rıza

DUYURULAR
bsb_logo.png© 2015 18. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali | Belgesel Sinemacılar Birliği