18. 1001 FESTİVAL AFİŞİ
FESTİVALİ TAKİP ET!

“Uluslararası Dağıtımcılar Buluşması”nı Koordinatör Peri Johnson’la konuştuk…

peri_johnson Yapacağınız “Uluslararası Dağıtımcılar Buluşması” atölyesinin Türkiye'deki belgesel sinemacılar açısından önemi nedir? Sizce belgesellerin seyircisiyle buluşması için festival ve özel gösterimler yeterli mi?
Finansmanını sağlamaktan, çekim süreci ve kurgu aşamalarındaki yoğun emek ve ters gidebilecek bin türlü detaya kadar belgesel film üretmek başlı başına bir mücadele iken, ürettikten sonrası da belgesel sinemacı için ayrı bir mücadele alanı. Son yıllarda Belgesel Sinemacılar Birliği'nin de bu mücadeleye hatırı sayılır katkılarıyla, neredeyse gerilla taktikleriyle, bitmiş belgesel filmlerin yurtiçi festival ve özel gösterimler gibi izleyicisi ile buluşabileceği bir takım mecralar oluşturulmuş durumda. Yurtdışı festivallere ulaşmak için ise daha yoğun çabalar, daha özel iletişim ağları gerekiyor. Onun ötesi --yabancı televizyonlar, sinemalar, internet, DVD, eğitim kurumları ve halk kütüphaneleri--şimdilik büyük ölçüde belgesellerimizle erişemediğimiz dağıtım kanalları olarak kalıyor. Bu açılardan baktığımızda bu atölye özellikle Türkiye’deki belgesel sinemacılar açısından önemli.

Bu kadar emek ve özveri ile üretilebilen belgesellerin bir kaç festival gösterimi ve belediyelerde, kültür merkezlerinde ve eğitim kurumları gibi özel merkezlerdeki özel gösterimlerle sınırlı kalması yönetmen ve yapımcılara belgesellerin maddi manevi dönüşünün yetersiz kalması anlamına geliyor. Bu coğrafyada muazzam bir öykü potansiyeli var. Orda bir sorun yok. Ve her türlü maddi imkânsızlığa rağmen mucizevî bir şekilde kaliteli yapımlar da yapılabiliyor. Fakat özellikle yurtdışı dağıtım konusunda henüz patikaları yeterince aşındıramadık. Belgesel Sinemacılar Birliği, bu doğrultuda filmlerimize yurtdışı yolunu açacak bir yeni bir etkinliği ilk defa gerçekleştiriyor. Uluslararası dağıtımcılar ile belgesel sinemacıları 8-9 Aralık tarihlerinde İstanbul’da buluşturuyor. Uluslararası dağıtımcıları, belgeselin Türkiye’deki temsilcileriyle buluşturacak olan etkinlik, Sahne Beşiktaş’ta gerçekleştirilecek.

Uluslararası dağıtım ve satış ilişkileri, yöntem ve altyapıları hakkında daha fazla bilgi edinmek; teknik ve içerik olarak yurtdışı talep ve beklentilerle yurtiçi talep ve beklentileri buluşturmak; dağıtımcıların Türkiye’de üretilen belgesel filmler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve uluslararası dağıtım ağına dâhil olmak için bireysel ve kurumsal ilişkiler geliştirmek amacıyla gerçekleştirilecek olan etkinlik bundan sonra her yıl tekrarlanacak.dagitimcilarDağıtımcılar projesinin festival etkinliklerinden bağımsız bir etkinlik olmasının nedeni nedir?
Sinema sanatı genel olarak ve özellikle belgesel sinema bir toplumun kendi kendisiyle konuşması gibidir bir bakıma. Toplumun içersinde ne kadar farklı kişi, kaç farklı bakış açısı varsa o kadar farklı sesi olabilecek bir konuşmadır aslında. Bu konuşma ne kadar çoğulcu, ne kadar çok sesli olursa o kadar zengin bir diyalog olur. Kültürel üretimin resmi ideoloji ve politik ajandaların gölgesinde kalmadan gerçekleşebilmesi ise sanatın ve toplumun en hakiki ifadesinin önkoşuludur. Tıpkı yöresel bir peynirin fabrikasyon üretime göre kendine has, standardize tatların ötesinde özgün bir lezzeti olması gibi, çok sesli ve hakiki kültürel üretimlerimiz de dünyada yapıla gelenlerden farklı, bize has ve bu farklılıklarıyla birlikte küresel izleyiciye söyleyecek yeni bir şeyi, özgün bir bakış açısı olacaktır. Sivil toplumun içinden filizlenen alternatif seslerin duyulabildiği bu tarz üretimlerin dünya pazarlarında talep edilmesi mümkün. Dolayısıyla projenin bağımsız bir etkinlik olması bu "organik" çeşitliliğin temin edilmesi bakımından son derece önemlidir.


Röportaj: Dilan Kaya


“Uluslararası Dağıtımcılar Buluşması” 8-9 Aralık tarihleri arasında Sahne Beşiktaş’ta gerçekleşecektir.
Etkinlik detayı için: http://www.bsb.org.tr/

DUYURULAR
bsb_logo.png© 2015 18. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali | Belgesel Sinemacılar Birliği